Jak se vyrábí Kendamil
Jak se vyrábí kojenecké mléko Kendamil
28. 03. 2022

Jak se vyrábí kojenecké mléko Kendamil

Možná si myslíte, že v Lake District, kde se Kendamil vyrábí, máme naprosto klidný život.

Ano, v hornaté chráněné krajinné oblasti Lake District na severozápadě Velké Británie, kde se pasou krávy našich farmářů, klid je. Ovšem v nedalekém městečku Kendal už tak poklidno není – rodí se tu totiž něco vzrušujícího: po celém světě oceňovaná kojenecká výživa Kendamil.

Kde se vzal Kendamil?

Kendamil není žádný nováček – má za sebou víc než 60 let výzkumu a vývoje. A to je také důvod, proč ji nezávislá organizace Monde Selection v Bruselu ocenila jako kojeneckou výživu č. 1 na světě.

Naše moderní továrna si vydobyla přívlastek Evropské centum pro výrobu té nejkvalitnější kojenecké mléčné výživy. Mírné podnebí v oblasti Lake District je ideální pro růst šťavnaté trávy, takže se tu daří i kravám a ovcím, které tu chovají zdejší farmáři. A protože příroda je u nás čistá a půda výživná, nemusí už farmáři používat žádná uměle vyrobená hnojiva ani jinou chemii a jejich farmy se můžou pyšnit certifikátem BIO. Přímo v továrně zaměstnáváme 140 pracovníků a suroviny odebíráme z 220 místních rodinných farem.

Náš zakladatel a generální ředitel Ross McMahon si odjakživa přál vyrábět kvalitní produkty, které by byly dobré pro naše děti a zároveň byly v souladu s přírodou. Jeho sen – vyrábět v rodinné firmě to nejlepší kojenecké mléko – se splnil. A když říkáme „rodinné“, je tomu skutečně tak. Ross a jeho žena Mags vychovali dva syny, kteří se k týmu Kendal Nutricare přidali!

Ve snaze vyrábět to nejlepší mléko mluvil Ross s rodiči malých dětí po celém světě. Spolu s výzkumným týmem v Kendalu si v té době také uvědomili, že žádná běžně dostupná značka v té době nebyla ani vegetariánská a ani nenabízela kojeneckou výživu na bázi plnotučného mléka. A tak se Ross, který odmalička vyrůstal na farmě a získal odborné zemědělské vzdělání, pustil do spolupráce s dalšími farmáři. A záhy objevil výhody používání plnotučného mléka savců v kojenecké výživě.

Dnes Rossovi pomáhají jeho dva dospělí synové William a Dylan. Každý den zhmotňují jeho sen, protože s ním nadšeně vytvářejí ta nejlepší kojenecká mléka na trhu!

Ross a jeho synové

Kendamil je hrdý na to, že se od ostatních mlék liší. Řeč je hlavně o úžasném mléčném tuku, který je plný živin a který získáváme z mléka našich spokojených krav. Mimochodem, napadlo vás vůbec, co všechno předchází tomu, než se vaše miminko napije Kendamilu?

Spokojené krávy produkují chutné mléko

S našimi dodavateli mléka – místními farmáři – máme úzký a přátelský vztah. Nad dodržováním norem a správných postupů na jejich farmách neustále bdí britská organizace Red Tractor. Certifikát této společnosti znamená to, že potraviny, které naši farmáři vyprodukovali, byly vyrobeny zodpovědně, bezpečně a pocházejí z plodin a od zvířat, o které bylo dobře postaráno.

Každý zkušený farmář vám potvrdí, že mléko, které produkují krávy bez stresu, chutná jinak – líp. Krávy, které se pasou ve volném výběhu bez toho, aniž by zažívaly stres, produkují mléko bohaté na omega-3 mastné nenasycené kyseliny. Takové mléko je nasládlé a lahodné. A protože si Ross usmyslel, že chce vyrábět tu nejlepší kojeneckou výživu, potřebuje i ty nejlepší suroviny. A jedině tím, že krávy a kozy, od kterých získáváme mléko, budou spokojené, budou dojit i to nejlepší a nejkvalitnější mléko. Proto nám velice záleží na tom, aby měly ty nejlepší životní podmínky.

Od místních farmářů bereme denně čerstvé mléko. To pak v naší továrně (která využívá 100% obnovitelné zdroje energie) pasterizujeme, obohacujeme o další potřebné vitamíny a minerály a pomocí speciální technologie založené na rozprašování je sušíme, až z něj vznikne prášek.

Kvůli pohodlnosti a zrychlení výroby nakupuje většina našich konkurentů mléko, které je už usušené. Jenže to pak musí znovu smíchat s vodou, aby je mohli dál zpracovávat, takže je následně musí znovu sušit. A právě to ničí strukturu bílkovin a snižuje schopnost dětí přijímat z takového mléka živiny.

Ve výrobcích Kendamil je jen kvalitní mléčný tuk. Nehledejte v nich ani ten palmový nebo rybí – nikdy v nich nebude! Místo rybího tuku používáme olej z mořských řas, což z nich dělá šetrné výrobky vhodné i pro vegetariány.

Všechny naše krávy mlsají šťavnatou trávu

Naše krávy neznají stres. Volně se potulují po rozlehlých pastvinách a živí se trávou, díky čemuž je jejich mléko plné živin. A ty pak pomáhají vyživovat naše nejmilovanější.

Krávy krmené trávou produkují mléko až s pětinásobným množstvím konjugované kyseliny linolové (CLA). To je přirozeně se vyskytující mastná kyselina, která patří do skupiny polynenasycených (omega-6) mastných kyselin. Jedná se o typ mastné kyseliny, který se obvykle vyskytuje v mléčných výrobcích z mléka živočichů, ovšem jen těch, kteří jsou krmeni trávou. Posiluje imunitu, přispívá k prevenci obezity a pomáhá udržet řadu nemocí na uzdě1.

Krávy Kendamil

Naše šťastné krávy krmené trávou produkují také mléko s větším množstvím beta-karotenu, vitamínu A, vitamínu K2 a vitamínu E! Tyto vitamíny, minerály a mastné kyseliny jsou nesmírně důležité pro správný růst, rozvoj kognitivních funkcí, posilování imunity a přirozený vývoj dětí!

Co byste ještě měli vědět?

Naše kojenecká mléka obsahují přirozeně se vyskytující HMO, konkrétně 3'-GL, 4'-GL a 6'-GL, z nichž každá hraje důležitou roli při rozvoji imunity kojenců. Například u 3' galaktosyllaktózy (3'-GL) bylo vědecky prokázáno, že tvoří ochrannou bariéru uvnitř střevní výstelky a blokuje patogenům vstup do krevního řečiště2.

Kendamil je vhodný také pro vegetariány, obsahuje vysoce kvalitní suroviny z lokálních zdrojů a i jeho složení je jedinečné. Díky tomu se můžeme pyšnit dvěma cenami a uznáním.

Kde bereme mléko pro naši kojeneckou výživu?

Neexistuje žádná kojenecká výživa Kendamil bez mléčného tuku! Zatímco jiné značky používají coby tukovou složku téměř ze 100 % rostlinné oleje, my používáme plnotučný tuk z mléka savců. Proč? Protože víme o jeho úžasných vlastnostech! Mléčný tuk děti lépe tráví, snižuje u nich riziko zácpy, obsahuje fosfolipidy důležité pro základní mozkové procesy3. A to jsou jen některé jeho dobré vlastnosti!

Kde mléčný tuk získáváme? Náš tuk z kravského a kozího mléka pochází od krav a koz z místních farem nedaleko naší továrny v Lake District a Yorkshire Dales. Tyto plnohodnotné mléčné tuky pak dále obohacujeme o důležité esenciální mastné kyseliny (EFA), jako jsou linolová a alfa-linolenová.

Když mléko dorazí k nám do továrny, náš tým, který hlídá kvalitu, ho zkontroluje. Ověří, že nebyl přerušen teplotní řetězec při převozu, změří, kolik obsahuje tuku a kolik bílkovin a překontroluje, že je mléko čisté, a tím pádem bezpečné pro děti.

Všechny ingredience získáváme z lokálních zdrojů!

Jsme hrdí na to, že jsme jediná kojenecká výživa z Velké Británie na trhu. Nejenže používáme ty nejlepší ingredience, ale získáváme je udržitelně a z místních zdrojů. Držíme se našeho závazku - být šetrní k bříškům miminek i k životnímu prostředí.

To, že suroviny odebíráme od místních farmářů, nám umožňuje jejich lepší vysledovatelnost, udržitelnost a znalost každého kroku v procesu vzniku našeho mléka, a to od farmy až po finální výrobek. Věříme, že nejčerstvější ingredience jsou ty, které pocházejí z menších rodinných farem. Mléko nám dodává 220 britských farem kontrolovaných organizací Red Tractor, syrovátka pochází ze Somersetu, vitamíny a minerály z Kentu a esenciální oleje jsou z Yorkshiru. A naše obaly jsou z Midlands!

  • mléko z 220 lokálních farem
  • syrovátka ze Somersetu
  • vitamíny a minerály z Kentu
  • esenciální oleje z Yorkshiru
  • obaly z Midlands

Jak se vyrábí naše mléko

Jakmile mléko, které přijelo od farmářů, projde na příjmu testy, čeká ho proces pasterizace. Jde o šetrný proces, který zaručí, že se mléko zbaví jakýchkoliv škodlivých bakterií a choroboplodných zárodků. To vše proběhne do hodiny po tom, co k nám mléko do továrny dorazí.

Pak do něj přidáme syrovátku, laktózu, vitamíny a minerály. Esenciální mastné kyseliny (EFA), jako je linolová a alfa-linolenová, které se přirozeně nacházejí v mateřském mléce, získáváme ze slunečnicových a řepkových semen a přidáváme také kokosový olej jako zdroj kyseliny laurové, která je známá také jako dodekanová4.

Tato směs se následně šetrně zahřeje, abychom snížili obsah vody, takže v době, kdy ji pošleme do naší rozprašovací sušičky, už obsahuje jen polovinu tekutin.

V naší sušičce mléko pod vysokým tlakem rozstřikujeme tak, že se rozptýlí na malé kapičky, které jako sněhové vločky padají na teplý pohybující se pás. Tady ještě prášek stále obsahuje 15 % vlhkosti. Když ale dokončí jeho pouť na nahřátém pohyblivém pásu, zůstane v něm už méně než 3 % vlhkosti a je možné ho bezpečně skladovat. A my k tomu používáme ještě ochrannou atmosféru.

 

YouTube video

 

Kvalitu kontrolujeme hned několikrát

Vysušený prášek pak uchováváme v obřích 600kilových vzduchotěsných nádobách, což je velmi důležité pro zachování všech živin. Tady zůstane 10 dnů, během kterých projde dalšími kontrolami, aby se zajistilo, že je naprosto bezpečný. Teprve pak může postoupit k dalšímu zpracování.

Když jsme si 100% jistí, že je vše v naprostém pořádku, vyšleme mléčný prášek do míchací místnosti, kde k němu přidáme další minerály, jako je železo a měď, a rovnoměrně je do něj zamícháme.

A konečně balíme

Prášek, který je stále v ochranné atmosféře z dusíku pak putuje skrz detektory, aby v něm nemohlo být nic, co do něj nepatří. Jedním z detektorů je třeba detektor kovů, abychom měli jistotu, že se do prášku nedopatřením nedostala nějaká uvolněná součástka ze sušicí linky. Takto prášek doputuje až do plechovky, která se potom uzavře a na horní část automat nasadí plastové víčko s odměrkou. Zespodu na plechovku robot natiskne nejen datum výroby, ale také přesný čas a číslo šarže. A pak automat zabalí mlíčka do připravené krabice z tvrdého kartonu.

Naplněné krabice následně další robot naskládá na palety a ovine je smršťovací fólií. Ještě předtím ale tým, který se stará o kvalitu, odebírá pravidelně vzorky z různých částí linky a posílá je ke kontrole do laboratoře. Žádné mléko se k miminkům nedostane dřív, než laboratoře potvrdí, že je všechno v naprostém pořádku. Tento tým také u každé šarže provádí chuťové testy, a dokonce každý týden zveme rodiče a děláme ochutnávku pro miminka, abychom měli neustále zpětnou vazbu. Naskládané palety pak putují do skladu, kde už jen čekají na expedici.

A hurá do světa!

Ze skladu mlíčka zamíří do 44 zemí světa, kde uspokojují bříška skoro 5 milionům dětí.

Náš proces výroby je malým uměleckým dílem

Rádi bychom vám a hlavně vašim očím ukázali, jak u nás v Lake District s láskou vyrábíme kojeneckou výživu.

Podívejte se, jak takové schéma výroby vypadá na obrázku. No, není to umění?

Jak se vyrábí Kendamil

Tak, tohle je celé tajemství, jak dosáhnout toho, aby děti byly spokojené. A my snad nemůžeme být šťastnější.

Potřebujete koupit dětem mlíčko Kendamil?

Najdete nás po celé České republice i na Slovensku.

Mrkněte sem a najděte si vašeho nejbližšího prodejce.

Potřebujete poradit?

Tým naší zákaznické podpory tvoří maminky a tatínkové! Podívejte se na nejčastější dotazy nebo nám  napište prostřednictvím webového formuláře.

 

Zdroje:

(1) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1389172305704448
(2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33233658/?
(3) Koo WW, Hockman EM, Dow M. Palm olein in the fat blend of infant formulas: effect on the intestinal absorption of calcium and fat, and bone mineralization. J Am Coll Nutr. 2006 Apr;25(2):117-22. doi: 10.1080/07315724.2006.10719521. PMID: 16582027
(4) https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/coconut-oil

Prohlášení cookies
Top