Proc pro sve detatko zvolit prave mleko Kendamil uvodni fotka
Proč pro své děťátko zvolit právě mléko Kendamil?
18. 10. 2023

Proč pro své děťátko zvolit právě mléko Kendamil?

Je tomu už více jak 5 let, co se Kendamil objevil na našem trhu. Přízeň rodičů si získal téměř okamžitě. Bylo to především díky některým benefitům, které v té době výživa jiných značek na našem trhu nenabízela. Dnes bychom mohli říct, že Kendamil začal udávat „trendy“ v kojenecké výživě. Víte ale, proč se Kendamil stal tak oblíbeným?

Kendamil neobsahuje palmový olej

Kojenecké mléko Kendamil, jako jedno z prvních, neobsahovalo palmový olej, což bylo (a stále je) maminkami vysoce ceněno. Mělo to hned několik důvodů, například ekologických nebo sociálních. Palmový olej je spojen s negativním dopadem na životní prostředí – odlesňování, ničení přirozených ekosystémů, narušování práv domorodých komunit apod. I toto jsou důvody, které nás v našem rozhodnutí, nepřidávat do mléka palmový olej, jen utvrdily.

Kendamil neobsahuje ani rybí olej

Víme, že ryby si nevyrábí své vlastní omega-3, ale získávají je z potravy – z řas. A tak jsme si řekli, že půjdeme přímo ke zdroji. Navíc se tak zbavíme jednoho z potencionálních alergenů. Rybí olej jsme tedy nahradili olejem z mikrořas Schizochytrium, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, především DHA1, která je pro kojenecké mléko důležitá*. Výhodou také je, že výroba tohoto oleje z mořských řas nevyžaduje lov ryb. Nepodílíme se tak na nadměrném rybolovu a nenarušujeme mořské ekosystémy.

Proc pro sve detatko zvolit prave mleko Kendamil

Co to je DHA a ARA a proč se přidávají do kojeneckého mléka?

DHA je zkratka pro kyselinu dokosahexaenovou ze skupiny omega-3 mastných kyselin. Organismus dítěte si ji nedokáže v dostatečném množství vyrobit, a proto ji musí získávat z potravy – tedy z mléka. Buďto z mateřského a pokud kojení není možné, tak z umělého. V tomto případě pak musí matka dbát na dostatečný příjem omega-3.

DHA se nachází ve velkém množství v sítnici oka a je tak důležitá pro správný vývoj tohoto orgánu***, a to zejména v prvních měsících života. Kendamil v souladu s legislativou obsahuje tuto kyselinu. Také obsahuje v dostatečném množství kyselinu alfa-linolenovou*, která je prekurzorem** DHA.

ARA je zkratka pro kyselinu arachidonovou ze skupiny mastných kyselin omega-6. Prekurzorem** ARA je kyselina linolová*, kterou Kendamil obsahuje také.

Nařízení komise EU 2016/127 stanovuje povinné přidávání DHA do kojenecké výživy, ale nestanovuje přidávání ARA. Ovšem mateřské mléko ARA obsahuje. Proto je dle našeho názoru vhodné, aby kojenecké mléko, podle vzoru mateřského mléka, obsahovalo i ARA. Přední světoví odborníci potvrzují, že obohacení v raném věku o DHA a ARA, je důležité2.

Asociace The European Academy of Paediatrics a nadace Child Health Foundation oslovili 26 mezinárodních odborníků v oblasti kojenecké výživy, aby přezkoumali nejnovější dostupné vědecké důkazy o významu společného doplňování DHA a ARA. Jejich zjištění zdůraznily význam DHA i ARA v kojenecké mléčné výživě3. I na základě těchto nejnovějších doporučení obsahuje Kendamil obě tyto kyseliny.

Proc pro sve detatko zvolit prave mleko Kendamil

A jak vyrábíme toto mléko jménem Kendamil?

U nového Kendamilu Premium jsme změnili technologický postup zpracování mléka. V původní receptuře se hned na začátku procesu tekuté plnotučné mléko míchalo s dalšími složkami. V aktuálním postupu se nejprve zpracovává plnotučné mléko zvlášť a teprve potom se přidávají další složky. Tento postup nám umožnil lépe zpracovávat plnotučné mléko na vyšší hladině mléčného tuku.

Základ Kendamilu stále tvoří kvalitní plnotučné kravské mléko, které je na začátku výroby pečlivě kontrolováno kvůli zajištění kvality. Následně se pasterizuje, tzn. že se zahřeje na teplotu obvykle kolem 70 °C, aby se zničily bakterie.

Po pasterizaci následuje homogenizace. Při tomto procesu se mléko tlačí velkým tlakem přes trysky, kvůli kterému se tuk neuloží na povrchu mléka. Tím se zlepšuje jeho chuť i jeho konzistence. Do takto upraveného mléka se přidávají další složky – laktóza, vitamíny, minerální látky* a další, např. prebiotické oligosacharidy GOS/FOS. Mléko se sterilizuje, vysuší a opět proběhne mnoho testů kvality a bezpečnosti. Pak už je čas všechno pečlivě zabalit!

A proč mléko Kendamil balíme zrovna do plechovek? Protože kovový obal je pro skladování umělého mléka perfektní řešení. Kov dokáže sypké mléko ochránit před nežádoucími vnějšími vlivy, protože má téměř nulovou propustnost pro plyny, vodu a světlo. A navíc jde na rozdíl od plastu nebo papíru neomezeně recyklovat.

Kde koupíte dětem mléko Kendamil?

Najdete nás po celé České republice a na Slovensku. Podívejte se sem a najděte si vašeho nejbližšího prodejce.

*Obsahuje DHA, ALA, LA, vitamíny a minerální látky v souladu s požadavky legislativy jako veškerá kojenecká výživa.
**prekurzor – předchůdce či zdroj určité látky nebo složky; např. vitamín A vzniká z betakarotenu = betakaroten je prekurzorem vitamínu A.
*** Kyselina DHA přispívá k normálnímu vývoji zraku kojenců do 12 měsíců věku. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu 100 mg DHA denně.

Důležité upozornění: Kojení je nejlepší způsob výživy. Kojenecká výživa by měla být používána pouze na doporučení lékaře. Batolecí mléka mají být pouze součástí smíšené a vyvážené stravy. Způsob použití a další informace na obalech. Potravina pro zvláštní výživu.

Zdroje:

Souza CMM, et al. Animal Science Journal 2019;90(12):1567-1574
Van Dael P. Nutrition Research and Practice 2021;15(2):137-159.
Koletzko B, et al. Am J Clin Nutr. 2020;111(1):10-16.

Zdroje:

  1. Souza CMM, et al. Animal Science Journal 2019;90(12):1567-1574
  2. Van Dael P. Nutrition Research and Practice 2021;15(2):137-159.
  3. Koletzko B, et al. Am J Clin Nutr. 2020;111(1):10-16.
Prohlášení cookies
Top