Nejčastější obtíže při kojení a jak se s nimi vypořádat
21. 09. 2018

Nejčastější obtíže při kojení a jak se s nimi vypořádat

Mateřské mléko je až na výjimky tou nejlepší potravou pro kojence. Začíná se tvořit už před porodem a mění své složení podle stáří a potřeb dítěte. Bezprostředně po porodu se začíná tvořit kolostrum, to je bohaté na bílkoviny, dítěti poskytuje imunitu a chrání jej v prvních týdnech před infekcemi.

Kojení by proto mělo být naprosto přirozené a přesto, že to na první pohled může zdát jednoduché, mnoho maminek se potýká s problémy, které je nejen trápí, ale někdy se stanou nepřekonatelnými a maminky musí zvolit variantu dokrmování nebo kojit zcela přestanou.

Pojďme se podívat na nejčastější příčiny problémů při kojení a jak se s nimi vypořádat.

Způsob porodu ovlivňuje kojení

Velice důležitou součástí příprav na samotný porod je také výběr místa a způsob porodu. To bezesporu může ovlivnit samotnou zkušenost s kojením. Pokud váháte s výběrem porodnice, vyberte si takovou, která po příchodu miminka na svět bere ohledy jak na potřeby miminka, tak na ty vaše. A kde vám kojení usnadní tím, že vás s miminkem po porodu nebudou rušit (když budete vy i vaše miminko v pořádku). Velmi důležité je také to, zda vám umožní kontakt s miminkem kůži na kůži ihned po porodu v první půlhodině a kolik času budete moci trávit s miminkem po celou dobu vašeho pobytu v porodnici. Nebojte se požádat o pomoc laktační poradkyni přímo v nemocnici, dnes jsou již v porodnicích přítomny laktační konzultantky. Možná bude třeba její pomoc vyhledat i po návratu domů. Další variantou jsou duly, které prošly školením, jak poskytovat nepřetržitou fyzickou i citovou podporu v průběhu porodu. Studie ukazují, že přispívají nejen k rychlejším a snazším porodům, ale napomáhají k hladkému „nastartování“ kojení.

Zatuhnutí prsů (a bolestivé nalití)

Jsou-li prsy bolestivé, napjaté a nalité. Cítíte horkost, ale přitom netrpíte horečkou, pak se jedná o ztuhnutí prsů. To se liší od nalití prsů, ke kterému dochází mezi třetím a pátým dnem po porodu. To jsou prsy plné, ale nebolí. Při zatuhnutí se nalijí ještě výrazněji. Nejedná se ale o infekci, takže není třeba užívat antibiotika. Ručně zkuste odstříkat trošku mléka, aby bradavka a dvorec změkly a miminko se mohlo přisát. Mezi kojením na prsy přikládejte studené obklady. Přijímejte dostatek tekutin. Před samotným kojením prsy naopak nahřejte a během kojení pijte teplý nápoj, abyste podpořila spuštění laktace.

Když se dítě odmítá přisát

To, že je někdy obtížné děťátko přimět, aby se k prsu přisálo ve vás může vzbuzovat i frustraci a strach, nicméně je třeba myslet na to, že se později miminko k prsu ochotně přisaje a je potřeba být trpělivá. Tento problém může nastat tím, že jste s miminkem neměla možnost strávit dostatek času bezprostředně po porodu v přímém kontaktu kůži na kůži a dítě nemělo možnost se přisát během první hodiny či dvou po porodu. V tomto případě je prvním dobrým krokem pomazlit se s miminkem, ručně vytlačit trošku kolostra nebo mléka a dát mu je na rty a jazyk. Nedělejte žádné rychlé pohyby a nedejte na sobě znát naléhavost. Je potřeba, abyste byla nejen trpělivá, ale také

v dobrém rozpoložení. Pokud se začne od prsu odtahovat, a vzpírat, nejdříve ho uklidněte a opět přiložte, můžete mu také zpívat. Snažte se mu čas, strávený u prsu co nejvíce zpříjemnit. Pokud dítě začne prs odmítat koncem prvního týdne, problémem může být krátká uzdička u jazyka. V takovémto případě vyhledejte pediatra.

Když miminko usíná

Během prvních pár dní, kdy může být miminko ještě znavené po porodu, může chvíli sát a po chvilce usne přisáté. Abyste děťátko udržela vzhůru, zkuste přerušit kojení, vysvléct dítě do plenky (v dostatečně vyhřáté místnosti), projeďte mu prsty po páteři, bradě, za krkem nebo mu masírujte nožičky. Může také pomoci, když si prs zmáčknete, aby se tok mléka zrychlil.

Popraskané či krvácející bradavky

Pokud máte popraskané nebo krvácející bradavky, ale miminku už se daří správně přisát, nejdříve před kojením ručně odstříkejte trošku mléka, aby bradavka změkla. Začněte na méně bolavé straně a později, až se mléko spustí, přikládejte miminko k bolestivější straně. Důležité je se ujistit, že miminko bere bradavku do úst správně. Jakmile dítě dopije, vymačkejte trošku mléka a nechte zaschnout na bradavce, mléko má antibakteriální vlastnosti a pomůže bradavku chránit před infekcí. Pokud máte nějakou ranku, použijte Bepanthen Plus. Nejlepší způsob, jak předejít vytvoření stroupků, je udržovat pokožku vlhkou pomocí čistého lanolinu značky Lansinoh. Můžete ho nanést na antibiotickou mast. Vyhněte se naopak přípravkům vyrobeným z ropy nebo obsahujícím alkohol. Lansinoh na bradavkách vašemu miminku neuškodí.

Ploché či vpáčené bradavky

Existují různé stupně vpáčených bradavek, které nemusí nutně zcela znemožnit kojení. Pokud máte jednu nebo obě bradavky ploché v průběhu těhotenství, nemusíte se tím zabývat. Po porodu by se s pomocí mělo miminku podařit přisát.

V případě vpáčených bradavek pomáhají formovače, které jsou běžně k dostání v lékárnách a je vhodné je začít používat již v těhotenství, nejlépe kolem šestého měsíce. Možná postačí roztahovat kůži na dvorci, aby bradavka začala vyčnívat. Tento postup je třeba opakovat kolem celé bradavky několikrát denně, aby se od sebe uvolnila slepená místa. Tuto anatomickou odchylku se nedoporučuje řešit kloboučky na bradavky, dítě se tak učí špatné technice sání.

Správná technika koje

Zásadním je správná technika kojení. Zvolte pohodlnou pozici nejen pro miminko, ale i pro vás. Dítě přikládejte k prsu, nikoli prs k dítěti. Neměla byste se zbytečně dotýkat hlavičky dítěte, aby nedošlo k narušení sacího reflexu. Mezi vámi a dítětem by neměla být žádná překážka. Brada, tvář i nos dítěte se dotýkají prsu. Miminko by mělo mít v ústech celou bradavku i s dvorcem, jazyk by měl být předsunut přes spodní dáseň a horní ret je vytočený ven. Kojení vás nesmí bolet. Více užitečných informací o vhodných technikách kojení naleznete na stránkách Laktační ligy.

 

 

 

Zdroje:

Kniha: Průvodce kojením od autorky Iny May Gaskinová

Webové stránky: Laktační ligy www.kojeni.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zásady ochrany soukromí
Top