Prosím už spinkej
9. 03. 2018

Prosím už spinkej

Novorozená miminka spí sice hodně, obvykle 16 až 17 hodin denně, ale většina z nich se budí každé dvě až čtyři hodiny. Pro rodiče to znamená nepravidelný řád a hlavně nekonečnou únavu.

Proč jsou spánkové modely novorozence nepředvídatelné?

Cyklus spánku malého dítěte je jiný, než u dospělého člověka. Ve srovnání s dospělými stráví děti mnohem méně času hlubokým spánkem a jejich spánkové cykly jsou kratší. Výsledkem je, že se děti během noci vzbudí snadněji.

Spánek dospělého člověka probíhá v cyklech. Každý z těchto cyklů má dvě fáze - nonREM fázi a REM fázi. REM (anglická zkratka pro Rapid Eye Movement, česky rychlé pohyby očí) fáze se vyznačuje zvýšenou aktivitou mozku. V REM fázi se nám zdají sny, které si po probuzení pamatujeme. V této fázi spánku se člověk při vyrušení snadno probudí. REM fáze představuje okolo 25 % doby spánku dospělé osoby.

U kojenců neprobíhají tyto klasické cykly nonREM a REM spánku. Namísto toho se u nich střídají fáze aktivního a klidného spánku. Jeden cyklus zahrnující aktivní a klidný spánek trvá v prvním půlroce dítěte pouze 50 až 60 minut.

Ačkoli jsou pro miminka tyto krátké spánkové modely naprosto přirozené a netrvají až tak dlouho, vám rodičům to může připadat, jako věčnost, jelikož jste sami velice unavení.

Kdy začne moje mimino konečné déle spát?

Ve věku šesti až osmi týdnů se začne situace lehce měnit a vaše miminko spí kratší dobu ve dne a prodlužuje se spánek v noci. I tak se ale miminka budí, protože mají hlad. Doba REM spánku se zkracuje a doba hlubokého non-REM spánku naopak prodlužuje.

Odborníci tvrdí, že někdy mezi 4 a 6 měsícem, je většina dětí schopná spát během noci 8 až 12 hodin v kuse. Výjimkou jsou kojenci, kteří spí dlouhou dobu v kuse už od 6 týdne, ale bohužel jich není mnoho. Některé děti se naopak v noci probouzejí často i v batolecím věku. Dobrou zprávou je, že svému dítěti můžete napomoci a dobré spánkové návyky jej naučit.

Několik tipů, které pomohou Vašemu dítěti usnout:

Během prvních šesti až osmi týdnů většina miminek nevydrží vzhůru déle než dvě hodiny v kuse. Poskytněte mu tedy kdykoli příležitost si zdřímnout. Pokud jej uložíte až po delší době, miminko může být příliš unavené a pak se mu může hůře usínat.

Některé děti jsou noční sovy (toho jste si mohly už všimnout během těhotenství). V tomto případě vaše miminko bude vzhůru, právě když se vy budete chystat ke spánku. Během několika prvních dnů toho moc nezmůžete, ale jakmile je vaše dítě asi dva týdny staré, můžete ho začít učit rozlišovat den a noc.

Když je během dne miminko vzhůru, tak s ním komunikujte a co nejvíce si s ním hrajte, udržujte dům a jeho pokoj světlý a jasný a nemusíte mít starosti se ztlumováním běžných denních zvuků, jako je telefon, hudba nebo myčka. Pokud má sklon spát při krmení, jemně jej probuďte.

V noci si s ním nehrajte i když se probudí. Udržujte světlo a hladinu hluku na nízké úrovni a mluvte na něj co nejméně. Zanedlouho bude schopné rozlišit, že v noci se spí a přes den hraje😊

Pečlivě sledujte, kdy je vaše dítě unavené, otírá si oči, šahá si na uši nebo je rozrušené. Jakmile zaznamenáte tyto známky únavy, pokuste se vaše děťátko uložit ke spánku. Brzy si vyvinete šestý smysl a budete instinktivně vědět, že miminko je připravené si zdřímnout.

Zaveďte rutinu. Nikdy není příliš brzy začít dodržovat rutinu před spaním nebo se o to alespoň pokuste. Může to být něco jednoduchého, jako je přebalení před spaním, krmení, houpání nebo zpívání ukolébavky. Pomůžete tak dítěti vytvořit si asociaci mezi nějakou činností a spánkem a je dost pravděpodobné, že tuto činnost pak bude vyžadovat před každým usnutím. Pro vytvoření zdravého spánkového režimu, je nejlepší dítě ukládat ke spánku když je unavené, nikoli, když už spí.

Zdroj:
https: //www.babycenter.com/0_baby-sleep-basics-birth-to-3-months_7654.bc

Prohlášení cookies
Top