Druhy lipidů obsažených v mateřském mléce se u matek liší, a to především v závislosti na její stravě. Nejvíce jejich množství však ovlivňuje příjem omega 3 a 6 mastných kyselin, které matka přímá pouze ze stravy, protože lidské tělo si je nedokáže samo vytvořit. Problémem však je, že většina kojeneckých mlék, které jsou v této době na trhu, obsahuje tuky především v podobě rostlinných olejů s nesrovnatelně menším množstvím lipidů, než najdeme v mléce mateřském. Kvalitní látkou, která může být částečnou náhradou mléka mateřského, je mléko kravské. To přináší dětskému tělu velké množství benefitů, díky kterým se tělo i mysl správně vyvíjí.
I přesto však od poloviny 20. století jeho obsah z produktů kojenecké stravy prudce klesl a jejich kvalita se stále zhoršuje kvůli nahrazování rostlinnými tuky, které jsou levnější a snadnější pro zpracování i skladování.
Tuk v mléce obsahuje velké množství různých druhů lipidů, včetně fosfolipidů či cholesterolu, z nichž ani jeden se v rostlinném tuku nenachází. To však neznamená, že by se rostlinný tuk v kojeneckém mléce neměl nacházet vůbec. Naopak přítomen být musí, vzhledem k tomu, že lidské tělo si jej samo nedokáže vytvořit. Studie ale ukazují, že kombinací kravského mléka společně s malým množstvím rostlinného tuku se docílí směsi, která je svým složením bližší mateřskému mléku než mléka odstředěná. Díky tomu toto spojení také přináší četné benefity, které se podepisují na kvalitnějším zažívání dítěte, zdraví střev a složení mikrobiálních látek v těle.
Kromě výhod jeho příjmu v dětství a potažmo při vývoji dítěte hraje dostatečný obsah tuků v kojenecké stravě také velkou roli v dospělosti. Ovlivňuje totiž například náchylnost člověka na nemocem a také způsob, jak s nimi tělo dokáže bojovat. Jde především o obsah omega 3 a 6 mastných kyselin, které chrání tělo před vznikem metabolických potíží.
Dalším důležitým aspektem je příjem mléka plnotučného, a to především dětmi od jednoho roku do dvou let. Tuk v mléce totiž obsahuje látky, které jsou pro vývoj dítěte naprosto nezbytné. V dnešní době je však velmi časté, že kojenecká mléka obsahují mléko odstředěné, které je odstraněním tuku zbaveno také důležitých látek. Právě jejich nedostatek se poté může výrazně podepsat na zdraví dítěte, a to jak okamžitě, tak i později v dospělosti.
To, že mléko obsahuje velké množství vápníku, je všeobecným faktem. Kromě toho v něm nalezneme také hodně vitaminu D, jehož důležitost pro tělo bývá často velmi podceňovaná. Obě látky však hrají klíčovou roli při růstu a stavbě silných kostí dítěte.
Dalším méně známým faktem je, že děti pro zdravý vývoj potřebují relativně velké množství tuku obsaženého v potravinách. Ten přispívá ke správnému růstu těla, ale také vývoji mozku. Až 80 % vývoje mozku člověka totiž probíhá do dvou let věku!
Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou našeho těla. Ty pomáhají při růstu svalů i vývoji mozku, proto jsou také tolik potřebné pro novorozence. V tomto věku se děje v těle dítěte velké množství procesů, při kterých jsou právě bílkoviny nezbytné. Ať už je to tělesný růst, se kterým je spojený růst svalů, tak právě správný mentální vývoj. V případě, že tělu bude chybět dostatečné množství bílkovin, může to vést k nesprávnému vývoji, a někdy až ke vzniku mentálních poruch.
Zajištění příjmu těch správných látek je u malých dětí naprosto klíčové vzhledem k tomu, že tělo se rychle vyvíjí a je velmi citlivé na jakékoliv vlivy. Kromě prostředí je strava tím nejdůležitějším aspektem při vývoji. Nesprávná výživa proto ovlivní jak fyzický stav dítěte, tak i jeho psychiku, proto je třeba zajistit pro děťátko jen to nejlepší.