Proč jsou vitamíny A, C a D tak důležité?
12. 02. 2018

Proč jsou vitamíny A, C a D tak důležité?

Pestrá strava plná vitamínů, je nezbytná pro přirozený růst a vývoj dítěte. Někdy se ale stává, že děti trpí nedostatkem vitamínu A, C a D. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby děti, které jsou kojeny, dostávaly denní dávku vitaminu D už od narození a děti, které pijí denně více než 500 ml umělého mléka, by měly dostávat vitamínové doplňky pravidelně.

Proč jsou tyto vitamíny pro vývoj našich dětí tak důležité?

Vitamín A          

Tento vitamín posiluje imunitní systém, je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Vitamín A je velmi důležitý antioxidant a prospívá i pokožce. Vzniká z provitamínu A, tedy především z beta-karotenu obsaženého například v mrkvi. Výborným zdrojem vitaminu A jsou také mléčné produkty, tuřín, tmavě zelená zelenina, jako je špenát, kapusta, zelí, petrželová nať. Dále jej naleznete v tučnějších rybách, játrech nebo některém ovoci, jako jsou meruňky nebo meloun.

Vitamín C

Vitamín C je důležitý pro celkové zdraví. Podporuje imunitní systém vašeho dítěte a pomáhá vstřebávat železo. Tento vitamín je široce dostupný v ovoci a zelenině, jako jsou pomeranče, jahody, kiwi, černý rybíz, brokolice, papriky a rajčata. Na tento vitamín je také bohatý šípek a rakytník, který neobsahuje enzym rozkládající vitamín C za tepla. Což znamená, že dostatek vitamínu C naleznete i sirupech, marmeládách a jiných tepelně upravených produktech, které jsou z rakytníku vyrobeny.

Vitamín D

Vitamín D pomáhá absorbovat vápník, který je důležitý pro zdravé kosti, zuby a svaly. Vyskytuje se přirozeně pouze v rybách a vejcích. Uměle se přidává do některých pomazánek a cereálií. Nejlepším přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční záření na naši pokožku, samozřejmě však ve zdravé míře. Obecně by děti neměly pobývat na přímém slunci  ani v horkém prostředí. Malé děti nemají ještě správně vyvinutou termoregulaci a špatně se vyrovnávají s vysokými nebo naopak příliš nízkými teplotami. To je také důvod, proč děti potřebují doplňky stravy právě s tímto vitamínem.

 

Všechny naše produkty Kendamil tyto důležité vitamíny obsahují, a tak si můžete být jisti, že je vašemu děťátku zajištěn potřebný přísun živin pro jeho správný růst a vývoj.

Zdroj: https://kidshealth.org/en/kids/vitamin.html, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/vitamins-for-children/

 

 

 

Prohlášení cookies
Top