Příčinou zácpy může být palmový olej
16. 12. 2019

Příčinou zácpy může být palmový olej

Zácpa je jedním z nejčastějších vedlejších účinků palmového oleje. Při trávení se palmový olej může v žaludku proměnit v pěnivou hmotu podobnou mýdlu, což se následně projeví, jako by se jednalo o intoleranci na laktózu. „Ve světle těchto poznatků jsem pochopila, proč jsem se v minulosti tak často setkávala s dětmi trpícími zácpou, kolikami a příznaky laktózové intolerance. Bohužel nejde jen o problém, který trápí děti, ale také jejich rodiče, kteří s nimi kvůli těmto potížím celé noci probdí,“ konstatuje porodní asistentka, pečovatelka a rodičovská koučka Katie Hiltonová. Coby profesionálka v péči o děti se Katie Hiltonová posléze seznámila s produkty Kednamil, které palmový olej neobsahují, a jejichž hodnocení a další poznatky se můžete dočíst níže.

Mezi značkami existují rozdíly

Coby porodní asistentka, pečovatelka a rodičovská koučka spolupracovala Katie Hiltonová se stovkami rodičů, takže krom teoretických znalostí nasbírala mnoho cenných zkušeností přímo z praxe. Požádali jsme ji, aby s námi podělila o ty, které se týkají dětské umělé výživy. „Ano, s otázkou na umělou dětskou výživu se na mne rodiče obracejí často. A v minulosti jsem jim často doporučovala jednu z nejznámějších značek na trhu. Nicméně ve chvíli, kdy jsem objevila Kendamil, jsem pochopila rozdíl mezi jednotlivými značkami a především rozdíl ve složení jejich mléka. Zpětně musím říct, že mě velice mrzí, že jsem byla svou profesí natolik zaslepena, že jsem si ani nepřipustila, že by má doporučení mohla být nesprávná. Žila jsem v domnění, že doporučuji rodičům tu nejlepší umělou výživu.

 

Plnotučné mléko je dobrý základ

Od doby, co jsem začala pracovat s Kendamilem, jsem poznala, jak je důležité krmit dítě umělým mlékem, v jehož základu stojí plnotučné mléko. Jenže všechna ostatní mléka na trhu pro svoji výrobu v současné době používají odstředěné mléko, a to zejména z důvodu, že je jejich výroba levnější. Nicméně výzkumy ukázaly, že plnotučné mléko nabízí dětem řadu výhod. Mezi ty hlavní patří větší množství energie, která je využívána pro růst a vývoj dítěte, a dále snadné trávení. Plnotučné mléko dodává dětskému mléku mimo jiné i přirozenější a sladší chuť, což znamená, že jej děti lépe přijímají a následně ve věku 12 měsíců také bez problémů přecházejí skutečné kravské mléko.

Plnotučné kravské mléko, které je součástí mnoha výrobků značky Kenamil, pochází z britských farem Cumbrie a Lancashire v oblasti Lake District a jako jediné britské mléko získalo ochrannou známku Red Tractor. Jde o známku, kterou mohou získat pouze potraviny vyrobené ve Velké Británii, a to podle přísných standardů kvality od samotného počátku jejich vniku přes jejich zpracování až po umístění v regále.

Palmový olej ne!

Když jsem začínala pracovat s Kendamilem, měla jsem o palmovém oleji jen velmi málo znalostí. Skoro se stydím říct, nicméně je pravda, že to, co jsem věděla, bylo hlavně od mého syna, který často přišel ze školy domů a vyprávěl mi příběhy o ničivých dopadech výroby palmového oleje na životní prostředí. Když jsem pak získala další poznatky od týmu Kendamilu, byla jsem přímo šokována. Palmový olej je považován za kontroverzní olej nejen ze zdravotních důvodů, ale také kvůli ničení přírody – přesněji řečeno kvůli pěstování palem nutných pro jeho výrobu. Palmový olej obsahuje velké množství nasycených tuků, které mohou být z dlouhodobého hlediska škodlivé pro kardiovaskulární systém člověka. Bohužel více než 50 % výrobků, které dnes běžně používáme, včetně některých kojeneckých mlék, jej obsahuje.  Jedním z jeho nejčastějších vedlejších účinků je zácpa. Při trávení se v žaludku může proměnit v pěnivou hmotu podobnou mýdlu, což se následně projevuje podobnými příznaky, jako by šlo o alergii na laktózu. Ve světle těchto poznatků jsem pochopila, proč jsem se v minulosti tak často setkávala s dětmi trpícími zácpou, kolikami a příznaky laktózové intolerance. Bohužel nejde jen o problém, který trápí samotné děti, ale také jejich rodiče Ti s nimi kvůli těmto potížím celé noci probdí. A to je také důvod, proč jsem se rozhodla šířit informaci o palmovém oleji dál, zejména mezi rodiče, aby pochopili, jak moc je důležité věnovat pozornost výběru potravin. Chtěla bych jim předat poselství, které do svých produktů vkládá značka Kendamil.

 

Omega-3 a -6 z rostlin

Kendamil v řadě svých produktů používá také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou čistě rostlinného původu, takže jsou vhodné i pro vegetariány. Pocházejí z čistých mořských řas, nikoli z rybího oleje, což také značně snižuje ublinkávání u novorozenců. Výzkum totiž ukázal, že mnohé děti rybí olej tráví jen s velkými obtížemi, což se projevuje právě ublinkáváním. Pokud je však pro výrobu těchto důležitých látek použita mořská řasa, je navíc dosaženo jejich vyšší čistoty. A přestože je tento proces náročnější a dražší, ukazuje se, že jde o správnou cestu. S podobnou ideou vyrábí Kendamil i ostatní produkty. Jedině tak zle totiž zaručit nejvyšší kvalitu stravy pro naše nejmenší.

Prohlášení cookies
Top