Jak ulevit miminku při kolice?
24. 11. 2020

Jak ulevit miminku při kolice?

Bolesti bříška jsou spolu se zvýšenou tělesnou teplotou nejčastějšími důvody návštěvy dětského lékaře. Pokud jsou bolesti pravidelné, vznikají náhle a doprovází je neutuchající pláč, může jít o kojeneckou koliku. Způsobů, jak v tomto případě miminku pomoci, existuje několik.

Co přesně koliku způsobuje, se bohužel neví. Projevuje se jako záchvaty neutišitelného křiku s náhlým začátkem i koncem. Koliky trvají tři hodiny i déle a často se vyskytují v pravidelnou denní nebo večerní dobu, nicméně to není podmínkou. Dítě se při nich nápadně napíná, ohýbá, přitahuje nožičky k bříšku a je rudé v obličeji. Zároveň ale jinak normálně prospívá a většinu dne je spokojené a klidné. Začátek a konec koliky je náhlý, bez zjevné příčiny. Nejvíce potíží se objevuje ve věku kolem 6 týdnů, ale občas začínají už ve 14 dnech. Někdy končí odchodem plynů a stolice, jindy dítě nakonec usne únavou a vyčerpáním. Objevují se u 15–20 % kojenců nezávisle na způsobu výživy. Dobrou zprávou pro rodiče je, že obvykle po 4.–6. měsíci odezní.

Příčin může být několik

Jen ve zhruba 5 % případů je možné najít objektivní příčinu. Je velmi pravděpodobné, že na vznik koliky může mít vliv technika krmení, kdy miminka, která jsou kojená, i miminka na umělé výživě s mlékem nasávají a polykají vzduch, který je pak v bříšku tlačí a způsobuje bolesti. Za častou příčinu lékaři udávají také nezralou trávicí soustavu, která způsobuje zvýšenou plynatost v zažívacím traktu (meteorismus). Plyny tlačí na střevní stěnu, což vyvolává kolikové bolesti bříška. Mezi časté příčiny patří i návrat potravy ze žaludku do jícnu (gastroezofageální reflux), který je způsobený tím, že oblast mezi jícnem a žaludkem ještě není dobře vyvinutá. V takovém případě dochází k samovolnému návratu obsahu žaludku zpět do jícnu, případně až do úst.

Vliv na koliky ovšem může mít i nepohoda v rodině a stres rodičů, který se na děti přenáší. Další možností je, že děti obtížněji tráví některou ze složek mléka, jako je mléčný cukr nebo mléčná bílkovina. Příčinou ale může být i porucha hybnosti střev, nevyvážená střevní mikroflóra nebo vada přeměny látek v těle či vada zažívacího traktu.

Zkuste masáže a správné krmení

Základem léčby je odlišení „běžné“ koliky a koliky způsobené nemocí. V takovém případě může lékař například doporučit vynechat z kojenecké stavy bílkovinu kravského mléka, mléčný cukr nebo i další látky.

V případě koliky, která provází normálně rostoucí zdravé dítě, může pomoci správné a časté krmení. Ať už je miminko kojíte, nebo krmíte z láhve, je zapotřebí dodržovat určitá pravidla, která v různé míře brání vzniku a hromadění plynů ve střevech. Samotné sání vede k rozpohybování trávicího traktu a v přestávkách a po ukončení krmení je důležité nechat miminko odříhnout. Dále je můžete provádět masáže bříška a chovat miminko v úlevové poloze na předloktí, kolébat nebo chovat v klubíčku. Každé mimiko je však jiné a na každé platí něco jiného. A to je zapotřebí postupně vyzkoušet.

Kojící maminky by se také měly vyhýbat nadýmavým potravinám, perlivým a kofeinovým nápojům, nedostatečně tepelně upravenému masu a rybám nebo jídlům, které i jim způsobují trávicí potíže. Pokud mají podezření, že by potíže miminka mohly způsobovat mléčné výrobky v jejich stravě, měly by se poradit s lékařem a vyzkoušet i omezení těchto výrobků.

Pomáhají i kapky a speciální mléka

U novorozeneckých kolik často hraje zásadní roli nerovnováha ve složení střevní mikroflóry a nízký počet laktobacilů. Zdravá střevní mikroflóra je přitom velice důležitá pro dozrávání imunitního systému. Pomoci v tomto případě můžou probiotika, která se miminku obvykle podávají ve formě kapek (Biopron, BioGaia Protectis baby, Probio-fix baby a další). Ta pomohou především u nekojených dětí, které nezískávají probiotika přirozenou cestou z mateřského mléka, nicméně k lepšímu osídlení střeva můžou přispět i u dětí kojených. Vhodné je podávání také v případech, kdy je dítě převáděno na příkrmy nebo užívá antibiotika. Probiotika mohou užívat i maminky, které kojí.

U dětí, které jsou krmeny umělou dětskou výživou, je možnou prevencí speciální mléko (mléka s hydrolyzovanou bílkovinou, se sníženým obsahem laktózy, s probiotiky, hypoalergenní nebo mléka proti ublinkávání). Po těchto mlécích by však maminky měly sáhnout teprve po poradě s lékařem.

Prohlášení cookies
Top