Děti a sluníčko! Jaké jsou správné zásady opalování?
3. 07. 2019

Děti a sluníčko! Jaké jsou správné zásady opalování?

Sluneční záření má příznivé působení na lidský organismus. Je zdrojem tepla, viditelné spektrum má antidepresivní účinky, UVB tvoří vitamin D 3 v kůži.  Ultrafialové záření spouští ale i některé nežádoucí reakce, proto se před nimi musíme chránit - spálení, rakovinotvorné působení. Dětská kůže je po narození nezralá a vyvíjí se do 3 let věku a neposkytuje dítěti žádnou ochranu proti UV záření  a je velice citlivá na vlivy zevního prostředí.  Malé děti je potřeba chránit nejen proti slunečnímu záření , ale i  vysokým teplotám. Jsou náchylné k dehydrataci.


Mezi možnosti ochrany proti vlivům slunečního záření , tj. fotoprotekci, patří: aplikace ochranných přípravků na kůži, přímé krytí kůže oblečením a očí ochrannými brýlemi, ale i využívání zastíněných prostor.  Děti je potřeba chránit kombinací. Jednochuché  pravidlo 3 K k zapamatování - klobouk, košile, krém.   

Ochranné příravky s UV filtry, tzv. sunscreeny , jsou substance, které citlivě chrání strukturu a funkci kůže před UV zářením. Podle obsahu účinné složky je dělíme na fyzikální a chemické. Fyzikální sunscreeny působí mechanismen odrazu a rozptylu UV záření na anorganických částicích oxidů titanu, zinku, železa, hořčíku. Jejich největší výhodou je minimální riziko alergizace a nedochází k degradaci. Jsou vynikající pro malé děti a pro alergiky. Působí ihned po aplikaci. Chemické sunscreeny absorbují vždy jen část UV světla, proto se kombinují, aby účinek byl optimální. Jedná se o směsy látek, které UV záření absorbují a jeho energii převádějí na teplo a nebo do svých vazebných struktur. Tato změněná struktura ale může způsobit alergickou reakci. Tyto krémy je potřeba nanést 30 minut před sluněním.

Učinnost ochranných přípravků proti vlivu UVB záření udává naměřená hodnota SPF ( sun protective factor). Zádný ochranný prostředek neposkytuje 100% a časově neomezenou ochranu. Důležitá vlastnost krémů je také odolnost vůči vodě. Při výběru solární dermokosmetiky je lepší upřednostnit firmy, které prověřil Státní ústav pro kontrolu léčiv, kde máte garantované složení a kvalitu.
Příklady speciální ochranných krému pro děti: 
Anthelios dermopediatrics mléko a spray pro děti SPF 50+ a Bebe mléko pro kojence a deti SPF50+
Avene minerální mléko SPF50+ , Avene mléko a spray pro děti SPF 50+, 
Bioderma Photoderm Kid SPF 50+ spray , Photoderm mineral SPF50+
Daylong baby SPF 30, Daylong Kids SPF 30a 50 
Eucerin dětské mléko na opalování s mikropigmenty SPF25, mléko a spray 50+
Garnier Ambre Solaire resita kids, SPF50+

Ladival 50 gel a lotio pro děti, vhodné i pro ekzematiky 

Před použitím, je potřeba krém na dítěti vyzkoušit a otestovat jeho snášenlivost. Krém několik dní po sobě nanášíme na vnitřní stranu předloktí. Pokud pokožka zčervená  a je podrážděná, je to známka podráždění nebo alergické reakce a je potřeba vyzkoušet jiný prostředek.
Důležitým pravidlem je děti do 12 ti měsíců vůbec nevystavovat na slunci. Do 3 let věku se maximálně vyvarovat pobytu na přímém slunci a důsledně používat ochranné krémy nejlépe s fyzikálním faktorem. 
Kromě ochranných prostředků aplikovaných na kůži je neoddělitelným způsobem fotoprotekce ochrana pokožky oblečením. Existují speciální textilie s ochranou proti UV, např. plážové textilie. Např. www.sunemporium.comhttps://www.reima.com
Důležitá je pokrývka hlavy, nejlépe s přesahem na uši a krk,
a ochranné brýle s UV filtrem.
Při promazávání krémy se často zapomíná na uši, krk, podkolení a hřbety na noze. Je dobré provést mazání 2x za sebou, aby se na žádné místo nezapomnělo.
Důležité je omezení pobytu na přímém slunci a to mezi 11-15 hodinou, a důležité je i s ochranou nebýt na slunci přímém zbytečně dlouho. Ochranu suncsreeny kombinujte s pobytem ve stínu, exponované části těla kryjte oblečením, pokrývkou hlavy a ochrannými brýlemi.
Používejte ochranné přípravky na kůži i když je kůže opálená, nebo je pod mrakem.
Dbejte na pitný dostatečný režim. Omezte riziko přehřátí.
Večer ošetřete kůži hydratačním prostředkem, např. tělovým mlékem po opalovanání. Pokud se pokožka spálí, už se v následujících dnech nesluňte.
autorka článku: MUDr. Daniela Pachmannová
Prohlášení cookies
Top