Kaše Kendamil
Cereální kaše Kendamil jsou výborným zdrojem energie
22.&1b23p; f.&1b23p; 2021

Cereální kaše Kendamil jsou výborným zdrojem energie

Cereální kaše jsou velmi dobrým zdrojem komplexních sacharidů, železa a vitamínů skupiny B. Kromě toho ale představují i výborný zdroj energie. Do jídelníčku miminek se zavádějí mezi ukončeným 4. a 6. měsícem, a to nejčastěji jako večeře, tedy alespoň zpočátku. Miminko totiž zasytí na delší dobu než mateřské mléko, takže se v noci nebude budit hladem a vydrží déle nerušeně spát.

Kojenci a batolata potřebují 2× až 3× více energie než dospělí lidé. V prvním roce života je důležitá především pro rychle se rozvíjející mozek, který spotřebovává přes 60 % energie dítěte. Pro jeho správnou funkci během prvního roku potřebuje miminko minimálně 60 až 90 gramů stravitelných sacharidů denně, a je tedy nezbytné, aby k nim mělo každodenní přístup.

Přípravu usnadňuje obsažené mléko

Cereální kaše mrňouskové přijímají obvykle velice dobře. Například nemléčné kaše se většinou připravuje s mlékem, na které je miminko už zvyklé, takže pro ně nepředstavuje žádný velký chuťový skok. Pokud vyrůstá na umělém mléku, používá se pro přípravu kaše právě tohle mléko. A jestliže maminka kojí, není nic jednoduššího než použít mléko mateřské. Mléčné kaše jsou na přípravu relativně jednodušší, protože sušené umělé mléko už obsahují.

Vyhledávejte jen přirozené množství cukrů

U kaší je dobré dávat si pozor na množství cukrů, které jsou sice výborným zdrojem energie, nicméně by jim neměly dávat výraznou sladkou chuť, na kterou by si děti rychle zvykly a mohlo by se stát, že začnou odmítat chuťově méně výrazné potraviny. Všechny kaše Kendamil jich obsahují pouze tolik, kolik se přirozeně vyskytuje ve vyzrálém ovoci nebo v obilovinách, z kterých jsou vyrobeny. Žádné další přidané cukry v nich proto nehledejte. Platí to samozřejmě i pro dvě novinky, a to Kendamil Jemnou dětskou kaši s jablkem a černým rybízem (200 g) a Kendamil Jemnou bezlepkovou kaši s brokolicí, květákem a sýrem (150 g).

Druhá jmenovaná je také první kaší Kendamil, která nemá ovocnou příchuť, ale pomáhá dětem zařadit do jejich jídelníčku tolik potřebnou zeleninu. Na obou novinkách si můžou pochutnávat mrňouskové, kteří ukončili 4. měsíc života a pro které představují vyvážený poměr živin, namíchaných přímo úměrně jejich věku. Maminky je připraví úplně jednoduše, protože obě už obsahují mléko značky Kendamil. Stačí tedy podle návodu jen přidat převařenou chladnoucí vodu, zamíchat a je hotovo.

Držte se návodu i dávkování

Kromě toho, že kaše mají na obale vyznačeno, od jakého věku jsou pro mrňousky vhodné, mají u návodu na přípravu uvedené také doporučené dávkování. Návodu i doporučeného dávkování by se maminky měly držet a používat výrobcem přibalené odměrky, aby nedocházelo k nadměrné nebo naopak nedostatečné hustotě výsledného pokrmu.

I když je hustotu kaše samozřejmě možné upravovat tak, aby co nejvíce vyhovovala potřebám miminka, jde zejména o to, aby miminko spolu s hodně řídkou kaší nepřijalo příliš mnoho tekutin a málo energie, nebo naopak v příliš husté kaši málo tekutin, kterých by potom mělo nedostatek. Správný poměr se nicméně každá maminka rychle naučí odhadnout a poměr vybalancovat. Pokud by přesto měla jakékoli pochybnosti, je dobré se poradit s pediatrem.

A protože kaše jsou pro děti opravdu dobrou potravinou, doporučuje se je postupem času zařadit do jídelníčku i jako snídani a svačinku. Velmi dobré je také obohatit je o kousky čerstvého sezónního ovoce, které je dalším zdrojem vitamínů. Kousky by pak měly mít velikost úměrnou věku dítěte a jeho schopnosti pokousat je.

Zásady ochrany soukromí
Top