Kaše Kendamil
Cereální kaše Kendamil jsou výborným zdrojem energie
22. 01. 2021

Cereální kaše Kendamil jsou výborným zdrojem energie

Cereální kaše jsou velmi dobrým zdrojem komplexních sacharidů, železa a vitamínů skupiny B. Kromě toho ale představují i výborný zdroj energie. Do jídelníčku miminek se zavádějí mezi ukončeným 4. a 6. měsícem, a to nejčastěji jako večeře, tedy alespoň zpočátku. Miminko totiž zasytí na delší dobu než mateřské mléko, takže se v noci nebude budit hladem a vydrží déle nerušeně spát.

Kojenci a batolata potřebují 2× až 3× více energie než dospělí lidé. V prvním roce života je důležitá především pro rychle se rozvíjející mozek, který spotřebovává přes 60 % energie dítěte. Pro jeho správnou funkci během prvního roku potřebuje miminko minimálně 60 až 90 gramů stravitelných sacharidů denně, a je tedy nezbytné, aby k nim mělo každodenní přístup.

Přípravu usnadňuje obsažené mléko

Cereální kaše mrňouskové přijímají obvykle velice dobře. Například nemléčné kaše se většinou připravuje s mlékem, na které je miminko už zvyklé, takže pro ně nepředstavuje žádný velký chuťový skok. Pokud vyrůstá na umělém mléku, používá se pro přípravu kaše právě tohle mléko. A jestliže maminka kojí, není nic jednoduššího než použít mléko mateřské. Mléčné kaše jsou na přípravu relativně jednodušší, protože sušené umělé mléko už obsahují.

Vyhledávejte jen přirozené množství cukrů

U kaší je dobré dávat si pozor na množství cukrů, které jsou sice výborným zdrojem energie, nicméně by jim neměly dávat výraznou sladkou chuť, na kterou by si děti rychle zvykly a mohlo by se stát, že začnou odmítat chuťově méně výrazné potraviny. Všechny kaše Kendamil jich obsahují pouze tolik, kolik se přirozeně vyskytuje ve vyzrálém ovoci nebo v obilovinách, z kterých jsou vyrobeny. Žádné další přidané cukry v nich proto nehledejte.

Držte se návodu i dávkování

Kromě toho, že kaše mají na obale vyznačeno, od jakého věku jsou pro mrňousky vhodné, mají u návodu na přípravu uvedené také doporučené dávkování. Návodu i doporučeného dávkování by se maminky měly držet a používat výrobcem přibalené odměrky, aby nedocházelo k nadměrné nebo naopak nedostatečné hustotě výsledného pokrmu.

I když je hustotu kaše samozřejmě možné upravovat tak, aby co nejvíce vyhovovala potřebám miminka, jde zejména o to, aby miminko spolu s hodně řídkou kaší nepřijalo příliš mnoho tekutin a málo energie, nebo naopak v příliš husté kaši málo tekutin, kterých by potom mělo nedostatek. Správný poměr se nicméně každá maminka rychle naučí odhadnout a poměr vybalancovat. Pokud by přesto měla jakékoli pochybnosti, je dobré se poradit s pediatrem.

A protože kaše jsou pro děti opravdu dobrou potravinou, doporučuje se je postupem času zařadit do jídelníčku i jako snídani a svačinku. Velmi dobré je také obohatit je o kousky čerstvého sezónního ovoce, které je dalším zdrojem vitamínů. Kousky by pak měly mít velikost úměrnou věku dítěte a jeho schopnosti pokousat je.

Prohlášení cookies
Top